AKCJA ŻONKILE 2025

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Nasza szkoła dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile by upamiętnić 82. rocznicę powstania w getcie warszawskim . Wydarzenie zorganizowaliśmy w szkole przed przerwą wielkanocną. Akcja Żonkile w szkole to naprawdę piękna inicjatywa, która ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim i promowanie pamięci o bohaterach tamtych czasów. Uczniowie i nauczyciele wspólnie angażują się w różne działania, takie jak dekorowanie szkoły żonkilami czy organizowanie lekcji tematycznych.
Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu.