SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY

20 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej, które obejmowało zarówno teoretyczne aspekty udzielania pierwszej pomocy, jak i praktyczne ćwiczenia doskonalące techniki ratownicze. Uczestnicy szkolenia poznali zasady udzielania pierwszej pomocy, w tym ocenę stanu poszkodowanego, wzywanie pomocy oraz podstawy anatomii i fizjologii człowieka. Szczególną uwagę poświęcono zasadom bezpieczeństwa, zarówno dla osoby udzielającej pomocy, jak i poszkodowanego. Zajęcia praktyczne obejmowały naukę prawidłowego wykonywania RKO, ćwiczenia prawidłowego unieruchamiania kończyn, opatrywania ran i zakładania opaski uciskowej w przypadku silnych krwawień. Ćwiczenia odbywające się na manekinach pozwoliły na realistyczne symulowanie sytuacji zagrożenia życia. W czasie całego szkolenia prowadzona była dyskusja, gdzie młodzież mogła zadawać pytania i omawiać różne aspekty udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia były inwestycją w przyszłość młodych ludzi. Wyposażenie ich w wiedzę i umiejętności ratownicze sprawia, że stają się oni bardziej odpowiedzialnymi i świadomymi obywatelami, gotowymi do niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Zajęcia zorganizowane zostały przez Hufiec Pracy w Chełmie, a prowadzone były przez Przemysława Rączkowskiego – pielęgniarza ze Stowarzyszenia Semper Fidelis.